Odbiornik GNSS w budownictwie i nowa wersja Map Info

Szwajcarska firma Leica Geosystems rozszerzyła swoją ofertę odbiorników o model iCON gps 70T. Przeznaczona jest ona dla spełniania potrzeb w budownictwie, nowsza wersja urządzenia GS18T. Na targach Intergeo organizowanych w nie daleko położonym od miasta Poznań, Berlinie w zeszłym roku odbyła się głośna premiera instrumentu GS18T, o której słyszał niemal każdy geodeta. Posiada on pochyłomierz pozwalający wyznaczyć precyzyjnie pozycję przy wychylonej tyczce, bez wcześniej wykonanej kalibracji sensora oraz gdy w pobliżu znajduje się silne pole elektromagnetyczne. Według producenta przyspieszy to wykonywanie pomiarów przy zastosowaniu technologii GNSS. Róznice między wspomnianymi instrumentami tkwią głównie w oprogramowaniu. GS18T zaprojektowano tak, aby spełniał oczekiwania każdego geodety i osoby z branży geodezyjnej. Natomiast iCON gps 70T jest zaopatrzony w polową aplikację iCON, w której nacisk został położony szczególnie na intuicyjny interfejs, łatwą obsługę oraz integrowalność z pozostałymi produktami z pakietu iCON. GS18T będzie lepszy do przeprowadzenia pomiarów niezbędnych do sporządzenia opracowania kartograficznego jak mapa geodezyjna: mapa do celów projektowych, mapa z inwentaryzacją powykonawczą budynku, mapa z projektem podziału nieruchomości. Za to iCON gps 70T znajdzie zastosowanie w pracach takich jak geodezyjna obsługa inwestycji budowlanych. Wykonywane usługi geodezyjne przy pomocy tych instrumentów to prawdziwa przyjemność. 

Map Info 17

Najnowsza wersja oprogramowania GIS-owego Map Info jest dostępna w wersji oznaczonej 17. Producent wyszedł naprzeciw sygnałom klientów, których oczekiwania dotyczyły zakresu podstawowej obsługi programu. W celu zwiększenia intuicyjności oprogramowania, utworzono nowe powitalne okno, które
ułatwia obsługę, bo zawiera odnośnik do informacji. Nowinkę stanowi zestaw narzędzi, umożliwiający skonfigurować Map Info indywidualnie przez użytkownika. Nowa wersja programu ułatwia dostęp do nowych zbiorów danych przestrzennych, jak również do takich usług jak geo-kodowanie lub przedstawienie tras przejazdu. Niezwykłym ułatwieniem dla obsługi oprogramowania ma stanowić możliwość współpracy internetowej poprzez platformę Li360. Użytkownik Map Info i inni użytkownicy oraz osoby odpowiedzialne za stworzenie programu wspólnie mogą szukać rozwiązań problemów związanych z wykonywaniem prac w takim środowisku. Bardzo ważną nowinką jest obsługa rozszerzenia dla danych rastrowych nazwanego Multi Resolution Raster. Pozwala on na bardzo szybkie przetwarzanie i skompresowanie danych. Mapa geodezyjna przetwarzana z programem Map Info jest teraz znacznie prostsza i szybsza. 

Dodaj komentarz